Доска объявлений Бесплатка БердянскДмитро Єгоров про скорочення персоналу та інші болючі питання бердянської медицини у 2022 році

3.01.2022, 11:59    просмотров: 4458

На сайті Бердянського територіального медичного об’єднання з’явилося інтерв’ю з директором закладу Дмитром Єгоровим. Головна тема: як виживати лікарні у 2022 році. Пропонуємо його до уваги наших читачів, бо проблеми утримання лікарні напряму віддзеркалюються на пацієнтів.     

 

Наразі чи не найбільш жваво обговорюваною темою є можливість і джерела фінансування обіцяного владою суттєвого підвищення заробітної плати медикам і, відповідно, перспективи оптимізації штатного розкладу БТМО. Тож докладніше – про найбільш болючі питання.

- За рахунок чого можливо забезпечити обіцяне владою підвищення заробітної плати медикам?

- Практично близько місяця у БТМО триває активна робота з пошуків найбільш прийнятних варіантів, за рахунок чого належить виконувати наміри держави забезпечити медичним працівникам гідну заробітну плату: лікарям – від 20 тис. грн., а медичним сестрам – від 13,5 тис.грн. Наразі створюємо такий собі робочий інструмент – таблицю, яка б дозволяла швидко моделювати різні варіанти розподілу фонду заробітної плати. Вона вже існує і доволі повно відповідає запитам реальності. Тобто маємо можливість у стислий термін моделювати бюджет Бердянського територіального медичного об’єднання аж до кожної окремої персони включно – заробітна плата за старим тарифом, за новим тарифом, з урахуванням корпоративних особливостей, тих чи інших доплат, заохочень тощо. За допомогою цього інструменту нині можемо максимально гнучко моделювати бюджет і максимально швидко визначати, якими цифрами у підсумку постане та чи інша ситуація.

Протягом всього 2021 року ми виплачувати заробітну плату за рахунок власних коштів. Місцевий бюджет долучився недавньою стимулюючою надбавкою, якою міська влада винагородила зусилля медиків, за що ми дуже вдячні. Зазначу, практично щомісяця ми поповнюємо місцевий бюджет на суму близько 3 млн.грн. у вигляді податків на заробітну плату плюс майже мільон з ковідних виплат.

- Чи збільшується у наступному році фонд заробітної плати БТМО?

- Фонд заробітної плати формується за рахунок наших надходжень. Головне джерело надходжень – оплата наданих медичних послуг за угодами з НСЗУ. Нажаль, на 29 грудня 2021 року будь-яких постанов Кабінету Міністрів щодо обчислення вартості послуг і правил нарахування за виконання угод нема. Нема навіть проектів, за якими б можна було будувати хоча б якісь прогнози. Лише під час зум-презентації НСЗУ побіжно були показані слайди, які свідчили про певне підвищення тарифів на медичні послуги. До того ж не завершено процес укладання договорів щодо надання медичних послуг з НСЗУ на 2022 рік. БТМО постійно тримає на контролі стосунки з НСЗУ, надсилає запити, надає необхідні документи для контрактування на ще більший перелік пакетів, порівняно з 2021 роком. Але договорів нема по всій Україні. Ми маємо приблизні цифри декількох моделей фонду заробітної плати і сподіваємося,що місцева влада не покине нас напризволяще і допоможе дофінансуванням, аби забезпечити медикам гідний рівень заробітної плати. В наслідок зусиль робочої групи ми отримали різні прогнозні показники.

Перш за все, намагалися враховувати не лише підвишення заробітної плати лікарям і медсестрам – вважаю це несправедливим. Нормальне ефективне функціонування лікарні забезпечують не лише вони. Маємо доволі чисельний персонал, без якого не обійтися – бухгалтерія, економісти, фінансисти, енергетики, сантехніки, молодший медперсонал, охорона тощо. Тож за основу поклали до першого тарифного розряду мінімальну заробітну плату. Головними чинниками визначили посаду і освіту. Зрозуміло, що не можуть отримувати однакову платню двірник чи ліфтер і економіст з вищою освітою. Чи, приміром, інженер діалізного відділення, - так, він не має вищої медичної освіти, але рівень відповідальності – колосальний, від того, як він налагодить обладнання, залежить не лише якість надання медичних послуг, але й життя пацієнтів. Зрівнялівки бути не може. Передбачили декілька градацій. По-перше, медик – не медик. По-друге, нема освіти, середня спеціальна, вища освіта. По-третє, врахували обсяги і відповідальність посадових обов’язків, залежно від рівня і специфіки відділення, ступіню відповідальності. Розробляємо критерії оцінки якості праці. Персонал прибуткових відділень повинен мати відповідний рівень грошового заохочення, а відділення з негативними показниками мають відчути це у матеріальному плані. Щодо завідувачів відділеннями, старших медсестер, то вони матимуть визначений відсоток заробітної плати директора. Всіх цікавить: яка ж заробітна плата в директора? Законодавчо передбачено, що вона перевищує на 60 відсотків заробітну плату лікаря. Отож коли платня лікаря – 20 тис. грн., то директор матиме 32 тис. грн. на місяць.

Коли ми скористалися розробленим нами інструментом і заклали в нього вихідні дані, то визначили, що фонд заробітної плати у нас становить 41 млн. грн. на місяць замість нинішніх 17 млн. Зрозуміло, що таких грошей просто нема. І міський бюджет тут не допоможе. Тож без оптимізації нам не обійтися.

Ми розглядаємо сім різних моделей. З урахуванням нашої функціональності ми не скорочували персони. Прибрали сумісництво, вакансії. Порахували: навіть коли будь-який лікар, незалежно від стажу і кваліфікації отримуватиме 20 тис., а будь-яка медсестра – 13,5 тис., а всі інші – від головного бухгалтера до двірника – мінімальні 6,5 тис., то фонд заробітної плати складатиме 25 млн. рн... на місяць. Це взагалі без будь-якої градації!

- Отже скорочення кадрів неминуче?

- За умови збереження рівня дохідної частини і збільшення фонду заробітної плати до 25 млн. грн.. нам би слід було скоротити штати наполовину – на 40-50 відсотків. А чи зможемо ми належним чином функціонувати при такому кадровому дефіциті? І тут виникає ще одна складність: виявилося, що медики не знають на скільки завантажені і користуються попитом представники інших спеціальностей. Але ж коли будуть негаразди з каналізацією чи не буде води в операційній, то ніякі золоті голови і руки наших лікарів не забезпечать позитивних наслідків своєї надважливої роботи. Відсутність того ж кисню з якихось причин ставить хрест на зусиллях багатьох людей. Ковід показав, наскільки важлива кожна людина на своєму місці. Ми не можемо віддавати на аутсорсінг сантехніків, електриків, бо нам це стане куди дорожче за утримання власної «тривожної групи». Адже разом з лікарями і медсестрами герої і ті кисневики, які протягом діб забезпечували безперервну подачу кисню. Герої і ті, хто за першої потреби ремонтували непристосовані до таких навантажень енергомережі. Позитивні наслідки забезпечував єдиний колектив. Тож головне завдання: оптимізувати, але з розумом і урахуванням усіх реалій, аби не втратити працездатність і функциональність.

Обсяг оптимізації і кількісні показники скорочень, які звичайно ж будуть, визначаться після оприлюднення постанов Кабміну, укладання договорів. Але я точно знаю, що місто нас не покине, і ми не втратимо наших функціональних можливостей. Ми вже протягом року працюємо в новій електронній системі охорони здоров’я. Тож можемо бачити, чи самодостатнє певне відділення, чи забезпечує воно власними зусиллями своє існування. Ми практично щомісяця кожному відділенню показуємо, як воно відпрацювало: з «плюсом» чи «мінусом». Тому не будемо скорочувати ті відділення, які і на себе заробляють, і допоміжні служби утримувати допомагають. Є збиткові відділення. Ми їх вже оптимізували. Маємо перші позитивні наслідки.

Є можливість частину спеціалістів залучити до надання госпрозрахункових послуг.

- Чи матимуть бердянці належний рівень і достатню кількість медичних послуг за умов оптимізації і скорочень?

- Питання збереження функціональності – першочергове. Пацієнт має неодмінно отримати необхідну допомогу і якість послуг повинна бути високою. Можливо, не має сенсу гнатися за якоюсь ну дуже спеціалізованою послугою – купувати складне обладнання, утримувати спеціалістів і мати лише збитки, не маючи коштів на утримання обладнання і на гідну заробітну плату, аби надати допомогу одному-двом пацієнтам на місяць. Тому, мабуть, краще зосередитися на забезпеченні високого рівня ургентної допомоги, а за потреби вузькоспеціалізованих послуг, спрямовувати пацієнтів до медичних центрів вищого рівня. Адже за електронним направленням у будь-якому з них висококваліфіковані спеціалісти на висококласному устаткуванні нададуть безкоштовну послугу. Тут вже перед нами постають питання логістики: зручної доставки пацієнтів, узгодження термінів тощо.

Фото Дмитро СМОЛЬЄНКО

 


Партнерские новости:

Читайте также:


Для добавления комментария Вам необходимо войти под своим логином или зарегистрироваться.