Доска объявлений Бесплатка БердянскЧим може допомогти нотаріус при підготовці документів для виїзду дитини за кордон

30.09.2014, 10:44    просмотров: 2419

Виїзд дітей за кордон - дуже поширене явище. Мета поїздок різноманітна – відпочинок (туристичні подорожі), відвідування родичів, навчання, лікування (оздоровлення), а останнім часом, у зв’язку з несприятливою ситуацією у країні, багатьом батькам доводиться тимчасово вивозити своїх діточок до родичів за кордон для забезпечення їх життя та здоров’я.

Порядок виїзду громадян України (в тому числі дітей) за кордон та оформлення необхідних документів регулюється багатьма нормативно-правовими актами, основними з яких є Конституція України, Цивільний кодекс України, Закони України «Про державну прикордонну службу України» та «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», Правила перетинання державного кордону громадянами України тощо.

Дитиною, відповідно до Сімейного кодексу України, визнається фізична особа до досягнення нею повноліття. Згідно законодавства особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників в їхньому супроводі або в супроводі осіб, що уповноважені ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.

Таким чином, діти можуть перетинати кордон України у супроводі батьків (одного з батьків) або у супроводі осіб, які уповноважені батьками. 

Якщо діти подорожують з батьками чи одним з батьків, то відомості про дітей вносяться в паспорти батьків чи одного з батьків на підставі заяви громадянина, у чий паспорт вписуються діти. При цьому, на дітей, які виїжджають разом із законними представниками і відомості про яких вписуються у їх паспорти, подаються фотокартки, що вклеюються у ці паспорти і скріплюються печаткою. Якщо дитина від’їздить за кордон без батьків, то залежно від віку дитини, оформлюється проїзний документ дитини або паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Ось тут громадяни і звертаються за допомогою до нотаріуса, який засвідчує справжність підписів батьків на заяві(клопотанні) до компетентних органів з проханням оформлення (видачі) відповідного документа. Зазначена заява оформлюється нотаріусом на спеціальному бланку нотаріальних документів.

Статтею 78 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріуси, засвідчують справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить законові, і які не мають характеру угод та не містять у собі відомостей, що порочать честь і гідність людини. Нотаріуси, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчують факти, викладені у документі, а лише підтверджують, що підпис зроблено певною особою.

Для виїзду дітей за кордон у супроводі одного з батьків або у супроводі уповноважених батьками осіб, також необхідно мати згоду батьків, що відсутні у пункті пропуску.

Правила перетинання державного кордону громадянами України, передбачають, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі - батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку. 

Виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється: 

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску; 

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків: 

- якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску; 

- якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному  представництві або консульській установі України за кордоном;

- у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

1) свідоцтва про смерть другого з батьків;

2) рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків; рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім; 

3) рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

4) рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; 

5) довідки про народження дитини, виданої відділом РАЦС, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно  до  частини  першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері). 

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі осіб, які уповноважені обома батьками, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків .

Нотаріально посвідчена заява про згоду батьків на відповідну поїздку за кордон їх дитини адресується відповідним компетентним органам. У тексті заяви обов’язково має бути зазначено: прізвище, ім’я, по батькові дитині, дата її народження ; назва держави прямування; відповідний проміжок часу перебування у цій країні; прізвище, ім’я, по батькові особи, уповноваженої на супровід дитини в поїздці та відповідальної за повернення дитини до України. Крім того, можна зазначити про можливість надання дитині медичної допомоги, у разі необхідності. Така заява оформлюється нотаріусом не менш ніж у двох примірниках, один з яких, залишається на зберіганні у справах нотаріуса (строк зберігання 5 років), а інший, викладений на спеціальному бланку нотаріальних документів видається особі, справжність підпису якої засвідчено.

Інколи громадяни звертаються до нотаріуса з проханням посвідчити справжність підпису на заявах до компетентних органів щодо оформлення віз для виїзду дітей за кордон або про гарантування витрат у зв’язку з поїздками за межі України тощо. 

Крім засвідчення нотаріусом справжності підпису осіб на заявах та засвідчення копій документів (свідоцтв, рішень суду, довідок тощо), слід згадати ще про один вид нотаріальних дій - засвідчення вірності перекладу відповідних заяв та документів. У зв’язку з розвитком міжнародних відносин, ця нотаріальна дія набула великого застосування. 

При засвідченні вірності перекладу з однієї мови на іншу до документів пред’являються такі самі вимоги, як і до документів при засвідченні справжності підпису. Тобто вони не повинні суперечити законові як за сутністю, так і за формою та мати юридичне значення.

Нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. У тому випадку, коли нотаріус не знає мови, якою потрібно перекласти документ, цей переклад може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус. У цьому випадку нотаріус повинен перевірити кваліфікацію перекладача та витребувати документ, який її підтверджує.

За вчиненням вищевказаних нотаріальної дій можна звернутися до будь-якої державної нотаріальної контори чи до приватного нотаріуса. Засвідчення справжності підпису на документах та засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, засвідчення вірності перекладу документів з однієї мови на іншу, належить також до повноважень консульських установ. 

Крім того, законодавством України передбачено, що посадові особи органів місцевого самоврядування також засвідчують справжність підпису на документах та вірність копій документів і виписок з них, проте, зазначені посадові особи не мають права на оформлення документів, що призначені для дії за кордоном.

Сподіваюсь, що наведена інформація стане у пригоді багатьом громадянам та допоможе скоротити час на додаткові консультації з приводу оформлення необхідних документів для виїзду дітей за кордон.

 

Степаненко Тетяна Анатоліївна, приватний нотаріус Бердянського міського нотаріального округу Запорізької області


Партнерские новости:


Загрузка...

Читайте также:


Для добавления комментария Вам необходимо войти под своим логином или зарегистрироваться.