Доска объявлений Бесплатка Бердянск

Що відбувається у сфері освіти Бердянська? Анонімне звернення та коментарі керівника галузі

19.03.2018, 13:07    просмотров: 3018

На електронну пошту «Города» надійшло звернення і критичний матеріал відносно політики Бердянського міського відділу освіти під назвою «Благаємо: зупиніть це беззаконня!». Звернення надійшло без підпису, але від ім`я працівників сфери освіти міста. 

 

Враховуючи актуальність питань ми вирішили звернутися за коментарями до начальника міського відділу освіти Володимира Липскього. 

Володимир Миколайович відповів на порушені питання. 

Для зручності сприйняття редакція вирішила розбити звернення вчителів на логічні блоки. І після кожного такого блоку надати коментар керівника відділу освіти.   

Оскільки звернення було написано української мовою, то і відповіді ми також надаємо українською.       

 

Чи лишать вчителів Бердянська доплат та надбавок за звання та категорії? 

Звернення:

«Від імені працівників закладів освіти м. Бердянська, хочемо виразити своє обурення діяльністю завідуючого МІСЬКВО м. Бердянська – Липського Володимира Миколайовича. 

На сьогоднішній день нам було повідомлено про те, що підвищення заробітньої плати вчителів за січень і лютий 2018 року, нараховане у минулому місяці, буде перераховано і знято з березневої зарплатні! Учителям-методистам та старшим учителям не буде нараховано зарплатні за звання. Учителям, які навчають дітей за допоміжною програмою, нарахування зарплатні буде як спеціалістам, не враховуючи ні категорійність, ні 20% надбавку. Жодних конкретних пояснень щодо такого рішення ми не отримали! За словами Липського В.М., це помилка Міністерства фінансів та Міністерства освіти, які помилилися у розрахунках. Вважаємо такі дії незаконними. Просимо розібратися в ситуації, яка склалася, і завадити протиправному зняттю уже нарахованого підвищення за минулі місяці!»

Володимир Липський:

- Мені важко сказати, скільки вчителів стоїть за цим листом. І чи писали його з бажанням розібратися, від нестачі інформації, чи з якихось політичних міркувань. Але хотів би зазначити, що на мою думку, від колективу школи може писати і казати або керівник навчального закладу, або голова профспілкового комітету. А якщо казати про вчителів міста, то це голова профспілки вчителів, який був обраний і цим уповноважений не тільки захищати інтереси педагогів, але й висловлюватися від них. А що стосується керівника профспілки вчителів міста Ніни Моненко, то вона повністю володіє усією інформацією, усім ретельно цікавиться, тримає руку на пульсі і, наскільки мені відомо, у нас немає якогось не то що протистояння, а навіть напруження. І це тому, що відділ освіти міста працює чітко у руслі закону і своїх повноважень. 

Але якщо є якесь непорозуміння з боку окремих вчителів, обумовлене або недостатньою інформацією, або її викривленням, я особисто і всі працівники відділу освіти завжди відкриті і гітови надати пояснення, а якщо щось планується наперед, то обговорити ці наміри з широким загалом. 

А тепер більш конкретно. Я ніколи і ні де не робив заяв про те, що вчителі-методисти, старші вчителі та всі інші категорії працівників освіти не будуть отримувати визначені їм законодавством доплати, як за звання, категорії, так і по навантаженню, тощо. Зокрема 20% за престижність праці вчителя, як отримували, так і будуть отримувати. Ніяких рішень з цього приводу на рівні відділу освіти не приймалося. На теперішній час усі вчителі міста отримують усі нарахування, що їм надані законодавством. 

Єдине з чим виникли питання, це підвищення з січня 2018 року на 10% штатних окладів вчителям. І навіть не з самим цим підвищенням. Є відповідна постанова Кабінету міністрів, яка чітко говоре про підвищення окладів на 10%. І не дивлячись не те, що держава не профінансувала це підвищення, бердянська міська рада пішла на зустріч і вирішила це питання за рахунок місцевого бюджету. За січень-лютий це підвищення отримали усі вчителі міста. Але потім прийшли роз’яснення  з міністерства освіти, як робити це підвищення, а департамент освіти області довів ці роз’яснення на місця і нам, у тому числі. 

Справа в тому, що усі нарахування за звання, категорію і таке інше йдуть від розміру окладу. І коли рішенням Кабміну з січня вчителям збільшили оклади на 10%, то усі нарахування за січень и лютий були зроблені з урахування збільшення окладів на ці самі 10%. Тобто було збільшено нарахування до нового окладу. 

Але зараз нам прийшли роз’яснення, що збільшується лише оклад на 10%, а нарахування треба виводити з старого окладу, що затверджений на 1 січня 2018 року. 

Поясню на цифрах. Умовно кажучи, оклад на грудень був 1000 грн. Коли його збільшив Кабмін на 10%, оклад виріс до 1100 грн. і всі нарахування робилися з 1100 грн. 

Тепер нам кажуть, що ні. Оклад виріс, знов, умовно кажучи, з 1000 до 1100 грн. і це ніхто не відміняє. Але нарахування здійснюються виходячи не з 1100, а з 1000 грн. Тобто вони повинні бути дещо меншими.

Тому за березень вчителя и отримають дещо менше, чим за січень та лютий. Але зменшення там дуже незначне. Наприклад, для вчителя з вищою категорією, із званням методист різниця складе 90 грн.  

Тобто це не наша місцева ідея, не якесь самоуправство. У нас на руках чіткі рекомендації, які ми зобов’язані виконувати. І саме це і не більше я повідомив директорам, щоб вони пояснили у своїх колективах. Ні про що більше мова не йшла. Ніякого зменшення, лише приведення у відповідність з надісланими нам рекомендаціями, як робити перерахунки виплат.  

До речі, таке відбулося не лише у Бердянську. Така ситуація по всій країні.

Питання від редакції:

- Тобто вчителям прийдеться повернути то, що їм нарахували у січні та лютому більше ніж вказано у роз`ясненнях міністерства освіти?

Володимир Липський:

- Повертати нічого не потрібно. За березень їм просто менше нарахують. 

 

Що станеться з психологічною та соціальною службами у дитячих садках та школах міста?

Далі у надісланому до редакції зверненні йдеться про таке:

«Реформи, які планує провести пан Липський у закладах освіти міста Бердянська, на наш погляд, неприпустимі та не відповідають вимогам сучасної школи. 

Перше та найбільш вагоме нововведення – це скорочення психологічної та соціальної служби у дитячих садках та школах міста. На погляд Липського В.М., це зайві і нікому не потрібні працівники, дослівно він говорить так: «Я не понимаю зачем это надо?!». Такі слова на адресу соціальних педагов та психологів із вуст головного працівника освіти міста ставлять під сумнів його компетентність та право обіймати таку посаду. Вважаємо, що навіть не варто пояснювати значущість цих спеціалістів, які весь час вирішують повсякденні проблеми, ведуть облік та працюють з проблемними сім’ями і школярами, а, враховуючи поступовий перехід усіх шкіл до інклюзивної освіти, таке впровадження просто не припустиме! Для реалізації свого проекту паном Липським було прийняте рішення: усім працівникам психологічних служб провести відкриті заходи, які відвідає його заступник Безродня Жанна Віталіївна, перед якою завідомо стоїть завдання про розформування цих служб, тобто ні про яку об’єктивність не може бути й мови. 

Нагадуємо, що посада заступника з’явилась спеціально для Безродньої Ж.В. з призначенням Липського В.М. на посаду завідуючого МІСЬКВО. Сама пані Безродня за освітою вихователь, та до того ж є депутатом міської ради, тому виникає питання – чи має взагалі ця людина право займати таку посаду? Також досі не розкриті її функціональні обов’язки, і з якою метою взагалі паном Липським було введено цю посаду, враховуючи те, що він постійно наголошує, що в бюджеті недостатньо коштів навіть на 20% надбавку вчителям (яку, до речі, він часто погрожує зняти), не кажучи вже про копійчані премії педагогам на День учителя та Новий рік у розмірі від 100 до 400 грн. Але, як виявляється, для нових посад та виплат премій і надбавок собі та найближчому оточенню, коштів у бюджеті вистачає. Виникає відчуття, що пані Безродня займається тільки постійними перевірками уроків без попередження та пояснення цілей таких відвідувань. На запитання, з якою метою та що саме перевіряє Жанна Віталіївна, вона дає красномовну відповідь: «Ходила и буду ходить». До того ж це стосується не лише уроків, а й позаурочної роботи вчителів – перевіряти зошити, займатись підготовкою до уроків, вести документацію, заповнювати журнали, складати календарні та виховні плани і т.д. у школі в позаурочний час суворо заборонено, мотивуючи це зайвими розтратами електроенергії та води. Якщо тільки це і є функціональними обов’язками заступника завідуючого МІСЬКВО, то виникає сумнів у доречності такої посади взагалі». 

Володимир Липський:

- Мені навіть важко пояснити звідкіля взялися таки розмови про якісь реформи на місцевому рівні, про ліквідацію психологічної та соціальної служби у дитячих садках та школах міста. Відразу офіційно кажу: це не відповідає дійсності. Нічого такого навіть не планується. Це, прямо кажучи, неправдива інформація. 

Що стосується посади заступника і особисто Жанни Безродньої, то, справді, ще у 2016 році була введена посада заступника начальника відділу освіти. На нашу думку, це цілком оправдано. У тому числі завдяки цій посаді ми поліпшили співпрацю як з учбовими, так и дошкільними закладами. Я не хочу коментувати, що безпосередньо відноситься до особистих обов’язків  Жанни Безродньої. Вони можуть комусь подобатися, а комусь ні. А те, що вона частий гість, у школах та дитячих садочках, то на нашу думку – це добре. Чи комусь є що приховувати? Так я нагадаю, що шкільні та дошкільні заклади, це не приватні підприємства, вони фінансуються з бюджету, а їх робота має бути відкритою. Але ще раз наголошує, що ані Жанна Безродня, ані дехто інший не отримував завдання по підготовці скорочення психологічної та соціальної служби у дитячих садках та школах міста. Це повний абсурд.

І ще маленьке уточнення. По-перше, питання введення посади заступника начальника відділу освіти обговорювалося ще до мого призначення. По-друге, така посада є і у відділах освіти на інших територіях області. Бердянськ тут не виключення. 

Що стосується премій. Премії у нас виплачуються у разі виникнення економії. Процедура в нас така: ми розподіляємо суму зекономлених коштів на кількість вчителів у місті. А потім направляємо до кожної окремої школи відповідно до кількості працюючих там вчителів. Але як розподіляти отриману на школу суму – це вже справа директора. Він може надати премію всім однаково, а може диференційовано, залежно від особистого внеску в роботу кожного вчителя. Особисто я вважаю, що премія повинна грати стимулюючу роль і не може бути однаковою для всіх. Хто працює краще, у кого вищі показники, хто прославляє школу, той і повинен отримувати більшу премію. А хтось мабуть і взагалі – ні. Але ще раз повторюю: це на розсуд директора. 

Ну, а стосовно сум, то вибачте. Коли у 2016 році у нас була велика економія, той в грудні була досить солідна премія. А коли в 2017 році економія була мала, то менше і отримали.           

 

30 лишніх класів та 216 вчителів. Що буде з ними?

І знову цитати зі звернення:

«Також, за планом Липського, наступного року необхідно розформувати понад 30 класів, що призведе до переповненості класів, та відповідно до зменшення педнавантаження вчителів і скорочення кадрів на 216 осіб. Навантаження вчителів планується зробити не більше 18 годин, та набрати молодих спеціалістів на місця вчителів з великим педагогічним досвідом. Усе це робиться лише заради економії, зовсім не беручи до уваги те, що такі нововведення спричинять зниження успішності засвоєння навчального матеріалу учнями. До того ж на участь у обласних і всеукраїнських конкурсах не виділяються кошти з місцевого бюджета, усі витрати лягають на плечі батьків учнів та вчителів, тому не в усіх є можливість на участь у них через такі додаткові розтрати». 

Володимир Липський:

- Ну це вже повне буйство фантазій. Відразу кажу що розформувати 30 класів і звільнити 216 вчителів ми не плануємо. Ніякого обмеження навантаження вчителів 18 годинами – також. Мені здається це якесь цілеспрямоване нагнітання ситуації, яке ні з якого боку не відповідає дійсності. До речі, у законі Про світу сказано, що навантаження на вчителя повинно бути не менше 18 годин. То ж наш обов’язок надати вчителю повну ставку, і це, як мінімум. Верхніх планок юридично не встановлено, але, зрозуміло, є якийсь здоровий глузд. Ми не збираємося переводити усіх на ставку. Але я особисто вважаю, що коли у педагога навантаження скажімо 36 годин – це не зовсім правильно. 36 годин – це по шість уроків на день. З одного боку, ніяких порушень немає. Таке дозволено. Але з точку зору здорового глузду чи, може людина якісно и творче підготуватися и провести кожен день по шість уроків? Я вважаю, що ні - це вже конвеєр. 

А є ще й третя сторона: наш педагогічний університет випускає молодих кадрів. А вони йдуть на ринок, або ще кудись, и лише тому, що не можуть працевлаштуватися до школи, де деякі педагоги мають по 30 і більше годин. Це вже питання соціальної справедливості. 

От на такі моменти я звертаю увагу директорів під час наших нарад. І ми дискутуємо. Але ще раз підкреслюю: ніколи мова не йшла і не планується нікого переводити виключно на ставку – 18 годин. Це все не правда.          

 

Питання від редакції:

-Звідкіля ж беруться всі ці побоювання. Не даремно ж кажуть, що немає диму без вогню?  

Володимир Липський:   

- Справа в тому, що формульний розрахунок Міністерства освіти насправді не покриває всіх існуючих потреб системи освіти у Бердянську. Є різниця між тим, що закладено у формульний розрахунок і тим, що є у нашій шкільній мережі. У нас дійсно більше класів і ставок, ніж передбачає Міністерство фінансів. Звідси і нехватка 14 млн. грн. на сферу освіти міста, яку перекриває місцевий бюджет. І ми ж не робили з цього тайни. Про це відкрито говориться, але ж це не означає, що у Бердянську планується скорочення такої кількості класів та вчителів. І справа не в тому, що ми такі хороші, а хтось – паганий. Чи навпаки – це ми так збільшили витрати і не хочемо їх скорочувати.

Проблема у тому, що формульний розрахунок не враховує поділ класів на підгрупи при вивченні іноземних мов, української та трудового навчання. А це ж вимагає удвічі більше вчителів. Між тим Міністерство освіти чітко говоре, що навчання іноземним мовам, вивчення української мови, та трудове навчання проводиться за умови поділу класу на дві підгрупи. І ми це виконуємо. То ж про яке скорочення може йти мова? 

Не враховує формула і індивідуального навчання, психологів та соціальних педагогів. Немає там і груп подовженого дня.  Але ж все це в нас зберігається. Чекаємо, яке бачення напрацює з цього приводу Міністерство освіти. Ми ж на місцях не встановлюємо ніяких правил. Ми діємо у рамках законодавства, постанов Кабінету міністрів, та наказів Міністерства освіти.  

Але це не означає, що ми не ведемо з директорами розмов про скорочення витрат. Можливо, такі наради і стали джерелом якихось домислів і слухів, особливо, якщо інформація з нарад передається у деяких колективах десь у викривленому вигляді, хоча мені не хочеться думати, що воно так є. 

До речі хочу нагадати, що розмови про оптимізацію витрат у сфері освіти йдуть вже не те що не один рік, а вже мабуть десятиріччя півтора. І за цей час ніяких масових скорочень ще не було. То ж, і зараз ми не збираємося розмахувати шаблею. Але це не означає, що ми не повинні шукати економії і раціонального підходу. І шукати разом. 

 

Чи перейдуть усі групи подовженого дня на оплату батків? 

Цитата зі звернення:

«Ще одним важливим пунктом у шкільній реформі стане повне скорочення ставок вихователів групи подовженого дня, не зважаючи на те, що їх і так виділено мізерно (1-2 ставки на великі школи, чисельністю понад 1000 учнів). Натомість пропонується робити платні групи подовженого дня за згодою батьків і вчителів, які будуть функціонувати виключно за кошти батьків. Відповідно далеко не всі батьки здатні на таку оплату, та і не всі вчителі підуть на те, щоб працювати у 2 зміни, тим більше, що від оплаченої батьками суми вчитель буде отримувати лише 15%. Тому дуже гостро постає питання для працюючих батьків – куди подіти дітей після закінчення уроків?

Але не все, що стосується економії, так хвилює пана Липського. Наприклад, вартість технічних та мультимедійних засобів, виділених на школи цього року, за накладними завищена в декілька разів відповідно до їх вартості у роздрібній торгівлі. А враховуючи, що всі вони закуповувались оптом, то їх вартість мала б бути навіть нижчою за роздрібну. Звідси виникає доречне запитання: куди ж ідуть виділені на це кошти, якщо реальна вартість усіх цих засобів значно нижча за зазначену?

Сам Володимир Миколайович дуже зневажливо ставиться до вчителів та принижує їх гідність, на нарадах весь час наголошує, що «учителя не работают! За что они получают зарплату? Учителя должны, учителя обязаны и т.д.». Але жодного разу не згадує про права вчителів та про свої обов’язки. Навіть особисті справи завучів він вирішив особисто переглянути, для того, щоб упевнитися, чи гідні вони займати ці посади. Як людина, яка так ставиться до вчителів, може їх очолювати? Будь-які проблеми та запитання, що виникають, переадресовує на владу вищого рівня, вказуючи на те, що за все відповідальна лише вона, а місцеві посадовці не мають до цього жодного відношення. Також обурює те, що пан Липський, так само як і його заступник, розмовляють російською мовою навіть під час офіційних візитів та нарад. 

Враховуючи все вищесказане, ми дуже сподіваємось, що буде ретельно перевірено роботу МІСЬКВО м.Бердянська та не дозволено виконати Липському В.М. його протиправні реформи.

Педпрацівники закладів загальної середньої освіти м. Бердянська».

 

Володимир Липський:

- Хочу почати з мого відношення до вчителів. Я сам з родини педагогів. Мій батько-пенсіонер, багато років проробив вчителем, то ж повага до цієї професії в мене привита з дитинства. І ніде, й ніколи я не принижував гідності вчителів. 

Інша справа – на нарадах я неодноразово казав, що заробітна платня – це не матеріальна допомога, не утримання – це зарплатня, яку треба заробити, щоб отримати. Вона не дається тільки за освітою. Щоб заробити зарплатню, треба виконати належним чином певні обов’язки. Але я ніколи не казав, що педагоги ні за що отримають заробітну платню. Це наклеп. 

Справді, неодноразово ми оговорювали зайнятість під час канікул, або карантину. Я наполягав і наполягатиму, щоб певна робота вчителями проводилася і в ці періоди. Вони ж отримують 100% заробітній платні, то ж якщо не навчають дітей, повинні займатися іншою організаційно-методичною роботою.    

Що стосується закупівель. По законодавству без тендерів і конкурсів ми можемо щось закупати на суму, яка не перевищує 10 тис грн. Але в нас таких закупок немає. 

Все, що йде до 200 тис грн., закупається через конкурси. Все, що дорожче – виставляється на тендер і проводиться у системі ПРОЗОРО. Усі вимоги і технічні характеристики заздалегідь розміщуються на сайті. То ж дорога на конкурс та тендер відкрита для усіх бажаючих. Приймайте участь, пропонуйте дешевше, чим інші і перемагайте. Це все відкрито, це все перевіряється. То ж не варто чогось придумувати. 

Далі про групи подовженого дня. В них велика потреба – це правда. І ми не плануємо їх закривати з приводу того, що вони не закладені у формулі. Але паралельно ми розвиваємо напрямок платних послуг. Вважаю, що нас до цього і сам час підштовхує. Так, наприклад, на сьогодні у школі №11 уже діють платні групи подовженого дня. Якщо відверто, то нічого нового тут немає. Щось подібно було і раніше. Батьки домовлялись, оплачували додаткові послуги вчителя. Але зараз це робиться офіційно і не більше того. І все же таки, не дивлячись на впровадження платних послуг за згодою з батьками, ми не відмовляємося від безкоштовних груп подовженого дня, бо добре розуміємо, що не усі батьки здатні платити. Але щодо вчителя, то його праця оплачується.     

Ну, і на завершення про мову. Свого часу я закінчував українську школу. То ж українською володію дуже добре і на усіх офіційних нарадах, якщо виступаю, то як правило, українською. В інших випадках з людьми я спілкуюся тією мовою, якою до мене звертаються. Що ж до наших нарад з директорами, то коли ще був призначений на посаду начальника відділу освіти спитав, якою мовою вести наше спілкування. Мені сказали: «Російською», тож на таких нарадах ми і спілкуємося російською, хоча готовий перейти на державну мову і зроблю це найближчим часом. 

А підводячи підсумок хотів би зазначити: хто б не був керівником відділу освіти і не дивлячись на те, є в нього заступник чи ні, нам нікуди не дітися від проблем, які існують. А вони є, і це в вочевидь. Якщо їх ігнорувати, то рано чи пізно, вони вибухнуть. То ж ми повинні дискутувати  і шукати варіанти, як вирішувати труднощі, або суперечливі моменти. І не варто щось придумувати та перекручувати. Сфера освіти – це одна за найважливіших галузей. І не тільки тому що в ній зайняті сотні вчителів Бердянська, а й тому що, вони навчають близько 10 тисяч дітей. Ми прекрасно розуміємо важливість наслідків при прийнятті тих чи інших рішень. І ніколи ці рішення на нашому рівні не будуть прийматися без обговорення з директорами та педагогічними колективами.   

 

Спілкувався Павло ІЩУК                   

 


Партнерские новости:

Читайте также:


Для добавления комментария Вам необходимо войти под своим логином или зарегистрироваться.